HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/25 23:25 #29167

@ Zbig,
Masz we wzmacniaczu potencjometr na drabinkach rezystorów skalowany co 1dB, no to pewnie muzy słuchasz na Primare. W moim wzmaku potencjometr przeważnie znajduje się między godziną 9, a 10 i to w zupełności wystarczy. Kolumny mają efektywność na poziomie 90dB, a przy impedancji 4ohm Epoka oddaje moc rzędu 100 wat. Jednak w momencie kiedy zaczynam kręcić potencjometrem w prawo, w dźwięku nie pojawia się bałagan, wszystko nadal jest selektywne i bardzo dobrze poukładane.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 09:04 #29185

Z tymi dostarczanymi mocami rzecz jest faktycznie zagadkowa. Jeśli głośnik ma efektywność np 88 dB/W/m to zakładając (nierealistycznie, to zawyża wyliczoną moc, a zaniża głośność!) radialne rozchodzenie się dźwięku w przestrzeni, para takich głośników dostając po jednym wacie da w odległosci trzech metrów jakieś 82 dB. W istocie ze względu na istnienie odbić i fakt, że głosniki emitują dźwięk głównie do przodu, da nieco więcej. Prawda jak niewiele watów potrzeba?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 09:06 #29187

> Zbig
Ale wiesz, że jeden poziom na Primare to 0,5 dB? Czyli słuchasz -18 dB czyli 36 punktów poniżej czy -18 punktów:)
Pzdr.
PS
Mówiąc odwrotnie ja słucham jazzu i rozrywki pomiędzy 36-44 (średnio 40) a klasyki 44-52 (średnio 48) na "liczniku" Primare. Kolumny 90dB, 4ohm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 09:31 #29192

Re: Psamp
fakt, namieszali w sieci z tym młotem :) choć być może nieporozumienie jest leksykalne - ja do końca nie wiem co to jest 'large drop hammer' a co to jest 'stone crusher', myślę, że z 'pneumatic hammer' raczej można porównać to drugie; zauważ, że wg Twojego źródła 100-109 dB wytwarza 'large printing press' - Psamp, taka prasa to straszny łoskot!
Może na forum jest ktoś mocny w takim technicznym angielskim?
Tak czy owak myślę, że Ozimek jest jako tako wiarygodny i te 100 dB to jednak niezły łomot.
niestety nie mam nagrania młota więc nie mogę sprawdzić tego co Cię zastanawia ;) a Ty próbowałeś odtwarzać młot?
Zgadzam się, że definitywnie coś tu nie gra :)
Tak to co zmierzyłem jest niezłą ciekawostką - dlatego wpisałem się na forum :)
W nauce (moja branża) łamanie teorii nie jest rzeczą złą, a nawet bardzo dobrą - choć lepszą dla nauki niż dla łamiącego :))

Re: Blackie
w (KUCHNIO)salonie Blackie, kiedy żona wyjdzie na spacer z naszą pociechą :)) nie jestem aż taki salonowcem :))
zgadzam się z Tobą, że 83 dB to dużo i w tym punkcie różnimy się z Psampem, choć to sprzeczne z 'audiofilską' teorią która mówi, że potrzebujemy dużo więcej Watów i decybeli
100 dB na 12 m2 to by było jak wpaść do betoniarki :)))

Re: Zbig
dzięki za wpis Zbig, dokładnie takie same są moje odczucia :) Czy nie uważasz zatem, że uzasadnione są nieco inne priorytety projektowe wzmacniaczy i głośników niż powszechne dzisiaj a nadmiernie skoncentrowane wokół 'watażu' i decybelażu' zamiast na jakości pierwszego wata (czy pierwszych dwóch)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 09:40 #29193

Re. Ururam Tururam
dzięki za wpis mistrzu :)
ja też jestem pod wrażeniem tej zagadki, ale z drugiej strony może to nie zagadka tylko jakieś nieporozumienie? W końcu kiedyś wzmaki na 300B ze skutecznymi kolumnami służyły do nagłaśniania kin - dużych audytoriów - a dzisiaj spotykamy takie zestawienia w domu. A może to jakaś choroba cywilizacyjna. Może głuchniemy od hałasu, który nas otacza?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 10:04 #29196

arek67 napisał: > Zbig
Ale wiesz, że jeden poziom na Primare to 0,5 dB? Czyli słuchasz -18 dB czyli 36 punktów poniżej czy -18 punktów:)


A tutaj napisali, że 1 dB.
www.hifi.pl/recenzje/wzmacniacze/primarea301.php

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 10:19 #29197

Re: Arek67
a wracając do tematu pierwszego wpisu - to co piszesz oznacza, że słuchasz na zbliżonych poziomach do tych, które zmierzyłem u siebie (biorąc poprawkę na skuteczność głośników), dobrze liczę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 10:43 #29199

@ graf,
no cóż, widzę, że moje wpisy są olewane w tym wątku, ale zastanawiam się czemu właściwie te rozważania mają służyć ?. Jeżeli wzmacniacz na wysokich poziomach głośności panuje nad dźwiękiem i chcemy słuchać muzyki głośno, to po prostu słuchajmy i już.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 11:00 #29201

A fe, "słuchamy i już". A gdzie pęd do miedzy? To jest: do wiedzy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hoc est opus!
(Caffa et bucella per attractionem corporum venit ad stomachum meum.)

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 11:05 #29202

@ Ururam Tururam ,
gdybym za każdym razem kiedy słucham muzyki zastanawiał się nad poziomem głośności, parametrami fizycznymi, matematycznymi i czym tam jeszcze, to chyba poszedłbym kupić giwerę i ... pociął się żyletką :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 11:23 #29206

Drogi Mariusz_W-u,
przepraszam, jeśli poczułeś się urażony :)
zrozumiałem, że Twoje stanowisko jest zbliżone do stanowiska Psampa, no i nie odnosiłeś się do mnie ani do tego co napisałem wprost więc także wprost nie odpisałem :)
a teraz o tym, czemu mają służyć:
napewno nie temu żeby Ci działać na nerwy, jeśli tak jest to mi przykro.
Piszesz: 'jeżeli wzmacniacz na wysokich poziomach głośności panuje nad dźwiękiem i chcemy słuchać muzyki głośno, to po prostu słuchajmy i już' Oczywiście - jeśli to jest to czego chcesz.
Mnie interesuje hifi, a kwestia wymagań co do mocy i głośności jest ważna, ponieważ założywszy, że w istocie potrzebujemy mniej mocy i decybeli niż myśleliśmy aby osiągnąć wierność oryginałowi, możemy poszukiwać rozwiązań, które dają wyższą jakość (np. niższe zniekształcenia) chociaż przy niższej mocy i głośności niż zwykle oczekujemy.
Temu służy ten wątek - dyskusji, jak rozumieć rezultaty takich pomiarów jak moje, jakie wnioski można sformułować i jakie są nasze, różne, doświadczenia - forum jest chyba właściwym miejscem do tego, czyż nie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 11:36 #29208

Ja słucham w granicach 25-39 na Primare Pre 30 + A 30.5, powyżej 40 -tki jest już bardzo głośno - nie przekroczyłem jeszcze 45-tki ;-)
Na Rotelu RSP 1066 spokojnie dochodzę do 75 :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 13:12 #29221

graaf napisał: [...]
Temu służy ten wątek - dyskusji, jak rozumieć rezultaty takich pomiarów jak moje, jakie wnioski można sformułować i jakie są nasze, różne, doświadczenia - forum jest chyba właściwym miejscem do tego, czyż nie?

Oczywiście, że tak. Natomiast kwestia głośności warunkowana jest przez trzy podstawowe czynniki, a mianowicie parametry wzmacniacza (moc, wydajność prądową), efektywność kolumn oraz wielkość pomieszczenia odsłuchowego. Wiadomo, że ten sam wzmacniacz zagra z głośnikami o efektywności 90 dB głośniej niż z takimi, które mają ją na poziomie np. 86 dB. Kontrola dźwięku to już odrębna sprawa. Można kręcić gałką do godziny 3, 4 i jeżeli tylko klasa wzmaka na to pozwoli, to do dźwięku nie wkradnie się bałagan.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 13:31 #29225

Drogi Mariusz_W-u,
pełna zgoda :)
jedyne co bym dodał od siebie to dorzucił jeszcze jeden czynnik ważny z punktu widzenia hifi, choć oczywiście nie z punktu widzenia czystej radości, jeśli ktoś lubi słuchac głośno i ma do tego odpowiedni sprzęt (kwestia kontroli, o której piszesz).
Ten czynnik to realizm - chodzi mi o to jakie poziomy dźwięku są realistyczne - jakich rzeczywiście doświadczamy na koncercie, obcując z muzyką na żywo - przy stoliku w klubie jazzowym, na audytorium filharmonii, na płycie stadionu podczas koncertu rockowego itd. i o to żeby te realistyczne poziomy dźwięku WIERNIE odwtorzyć w domu na tyle ile to możliwe. Bo przecież pokój to nie stadion ani audytorium filharmonii i skala dźwięku zawsze będzie mniejsza. Byłoby to nawet nienaturalne i bardzo nie hifi, gdyby chcieć uzyskać w warunkach domowych poziomy dźwięku charakterystyczne dla koncertu rockowego (podobnie jest z basem organowym - pokój to nie kościół, ale to inny temat).
Ale kameralistyka czy małe składy jazzowe - proszę bardzo. Tu można uzyskać bardzo realistyczne odwzorowanie żywej muzyki.
Faktem jest, że wielu z nas słucha nadrealistycznie głośno. Są różne wytłumaczenia tego faktu, np. zwraca się uwagę, że poziom szumu otoczenia w typowym pokoju jest ok. 15 dB wyższy niż w sali koncertowej i ustawiamy głośność tak aby uzyskać relatywnie taki sam poziom powyżej podwyższonego poziomu szumu otoczenia.
Wynikałoby z tego, że odczuwamy głośność nie tyle w skali absolutnej ale relatywnie do szumu otoczenia. To jedna z teorii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

... Stereoplay umieścił Eidolony na 1 miejscu swojej listy rankingowej z sumą 64 pkt. Podsumowanie: "Sensationell gut." - Elberoth
"high phooey and hystereo" - Yascha Heifetz

Jak głośno słuchacie? Sam zmierzyłem i się zdziwiłem 2005/04/26 19:31 #29321

Graaf - zastanawia mnie czy doprowadziles kiedys swoj wzmacniacz do przesterowania, ktore objawia się silnym zniekształceniem dźwięku. Większość osób które znam narzeka że ich wzmacniacze mają zbyt małą moc i muszą uważać na przestery. Ciekawostką jest więc dla mnie - jak to jest z Twoim "wydajnym" sprzętem?

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

OraEtLabora
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator