HFM

artykulylista3

 

Lumin P1

news01 2022 011

Należąca do hongkońskiej firmy Pixel Magic marka Lumin specjalizuje się w odtwarzaczach sieciowych wysokiej klasy. Ostatnio w jej ofercie pojawił się high-endowy model P1.

Lumin P1 łączy funkcje streamera, przetwornika c/a i przedwzmacniacza. Minimalistyczny system do odtwarzania muzyki w formie zdematerializowanej można zbudować, dodając końcówkę mocy oraz kolumny. Do konwersji cyfrowo-analogowej zastosowano dwa układy ES9028Pro, po jednym na kanał. Dokładność taktowania zapewniają oscylatory Dual Femto. W materiałach informacyjnych producent wspomina też o unikalnym systemie dystrybucji sygnału zegara, wykorzystującym programowalne bramki FPGA. Przed konwersją można zastosować upsampling do DSD128 lub PCM 384kHz dla wszystkich sygnałów na wejściach cyfrowych. Regulacja głośności odbywa się w dziedzinie cyfrowej z 32-bitową dokładnością. Użyto tu firmowej technologii Leedh Processing. Do toru analogowego przeniesiono rozwiązania z Lumina X1.

Układ zbudowano w topologii dual mono, a wyjścia analogowe są sprzęgane przez transformatory Lundahl LL7401. Zasilacz oparto na dwóch transformatorach toroidalnych oraz niskoszumnych stabilizatorach liniowych. Sekcje cyfrowa i analogowa są zaopatrywane w energię oddzielnie, co zmniejsza poziom interferencji i zakłóceń. Pod względem funkcjonalnym P1 jest najbardziej elastycznym z dotychczasowych odtwarzaczy Lumina. Wyposażono go w siedem wejść cyfrowych we wszystkich popularnych formatach. Są to: AES/ /EBU, koaksjalne RCA, optyczne, USB-B (na układzie XMOS) i trzy HDMI. Te ostatnie realizują funkcję przelotki sygnału 4K, a wraz z wyjściem HDMI ARC pozwalają wykorzystać P1 jako centrum dwukanałowego systemu AV, bez dodatkowego amplitunera czy procesora. Ostatni port – USB A – umożliwia podłączenie nośników pamięci z plikami (tylko pojedyncza partycja FAT32, exFAT lub NTFS). Do połączenia z internetem służy RJ45 i wejście światłowodowe SFP 1000Base-T Gigabit Ethernet. Dzięki wbudowanemu switchowi oba gniazda mogą działać równolegle, na przykład jedno do routera, a drugie – do Lumina L1 czy NAS. Wejścia analogowe są dwa: XLR i RCA. Sygnał można odebrać zarówno w postaci cyfrowej – przez koaksjalne BNC i wspomniane HDMI ARC, jak również analogowe XLR i RCA.

Napięcie na tych ostatnich jest regulowane. Nominalnie wynosi, odpowiednio, 6 V i 3 V. Jako wyjście można też wykorzystać port USB. Na wyjścia analogowe można przekierować sygnał z każdego wejścia analogowego lub cyfrowego. Planowane jest też wprowadzenie funkcji przelotki na wejściu i wyjściu analogowym, co pozwala na łatwe włączenie P1 w system kina domowego. P1 może pobierać sygnał z dowolnego serwera UPnP, UPnP AV lub zgodnego z OpenHome, umieszczonego w tej samej sieci lokalnej. Poza tym obsługuje Tidal Connect, Spotify Connect, Qobuz, FLAC Lossless Radio, TuneIn Radio, Apple Air- Play, a także odtwarzanie gapless (bez przerw), playlist na urządzeniu i multiroom (Songcast). Jest również kompatybilny z Roonem (Roon Ready). Do sterowania P1 służą aplikacje Lumina na Apple iOS i Android. Dają one dostęp do wszystkich funkcji i ustawień. Można między innymi zapisać ustawienia głośności dla każdego wejścia. W zestawie znajduje się także pilot, którym można zawiadywać odtwarzaniem, zmieniać wejścia i regulować głośność (także dla Roona). Planowane jest także uruchomienie przycisków o spersonalizowanych funkcjach. Odbiornik podczerwieni w P1 jest kompatybilny z pilotami uniwersalnymi, telefonami i systemami automatyki. Obudowę wykonano z aluminiowych paneli obrabianych na CNC. Do wyboru są dwa warianty wykończenia: w kolorze naturalnego aluminium albo czarnym. Możliwe są aktualizacje oprogramowania wewnętrznego i potencjalne wprowadzenie ulepszeń i nowych funkcji. Lumin P1 jest już dostępny w Polsce.

Importer ustalił cenę na 43990 zł.