HFM

artykulylista3

 

JBL Tune 130 NC TWS

news01 2022 004

JBL wprowadza kolejne słuchawki w pełni bezprzewodowe. Tune 130 NC TWS kosztują tyle samo co Tune 230 NC TWS i w pierwszej chwili trudno się zorientować, o co chodzi.

Nadprodukcja okazuje się jednak pozorna, ponieważ oba modele dość istotnie się różnią. Symbol Tune 130 NC TWS sugeruje, że w hierarchii stoją niżej od Tune 230 NC TWS, ale to nieprawda. Raz, że kosztują tyle samo, a dwa, że wyposażono je w większy przetwornik. W Tune 230 NC TWS pracował dynamiczny głośniczek o średnicy 6 mm; w Tune 130 NC TWS zamontowano 10-mm. Obudowy Tune 130 NC TWS również wyglądają na nieco większe. Już samo to sprawia, że oba modele mogą nie tylko grać inaczej, ale też teoretycznie „niższy” może być lepszy. Choć wcale nie musi. Tune 130 NC wyposażono także w czulsze mikrofony do prowadzenia rozmów telefonicznych: -10 dBV/Pa vs. -38 dB/V w Tune 230 NC TWS. Znacznie łatwiej jednak niż po głośniku czy mikrofonach odróżnimy oba modele po obudowie – w Tune 230 NC TWS wydłużonej o charakterystyczny trzonek, jak w modelu Apple AirPods, w Tune 130 NC TWS – owalnej. Wypustki obu inaczej układają się w kanale słuchowym i to właśnie ta cecha będzie w głównej mierze decydować o wyborze. Tune 130 NC TWS powinny bardziej odpowiadać posiadaczom dużych uszu; Tune 230 NC TWS są subtelniejsze i ponoć stabilniejsze przy częstszych ruchach głową. Poza tym Tune 130 NC TWS z Tune 230 NC TWS więcej łączy niż dzieli. W pełni bezprzewodowe słuchawki pracują w oparciu o transmisję Bluetooth 5.2 i są wyposażone w system redukcji szumu. Jego częścią są dwa mikrofony, które zbierają odgłosy otoczenia i przekazują układowi elektronicznemu.

Ten generuje sygnały w przeciwfazie, które po dodaniu do oryginalnego szumu neutralizują go. Nie zabrakło funkcji Smart Ambient, w której skład wchodzą dwa tryby. Ambient Aware pozwala zachować kontakt z odgłosami otoczenia, zaś TalkThru umożliwia krótką pogawędkę np. z napotkanym przechodniem bez konieczności wyjmowania słuchawek z uszu. Do wyboru odpowiedniego w danej chwili stopnia izolacji służy aplikacja JBL Headphones. W niej również można wybrać fabrycznie zdefiniowane warianty korektora dźwięku albo ustawić własną charakterystykę. Tune 130 NC TWS nadają się do prowadzenia rozmów telefonicznych. Specjalnie do tego celu zamontowano drugą parę mikrofonów. Wbudowane akumulatory wystarczają na 8 godzin pracy z włączonym systemem NC albo na 10, kiedy z niego nie korzystamy. Energia na dodatkowe 24 albo 30 godzin jest gromadzona w etui ładującym. Ładowanie do pełna zajmuje dwie godziny, a już po 10 minutach słuchawki dysponują zapasem energii, wystarczającym na dwie godziny grania. Odporność JBL-i na zachlapanie potwierdza certyfikat IPX4. Producent deklaruje pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz. Maksymalne natężenie dźwięku to 94 dB. JBL-e Tune 130 NC TWS są już dostępne w sprzedaży.

Kosztują 529 zł.