HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nagłośnienie mieszkania 2018/02/20 18:37 #441684

Witam,
jestem nowy uży(szkodnikiem)tkownikiem tego forum :) Mam pewien pomysł i chciałbym poprosić o jakieś konkretniejsze rady apropo niego. Może zacznę najpierw od wstępu co potrafię.

Jestem informatykiem, a dokładniej administratorem. Komputery mi nie straszne, serwery tym bardziej, do tego mam jakąś tam wiedzę elektroniczną i trochę majstruję czasem w niej. Elektryka też mi nie straszna. Robót budowlanych się nie boję itp. ogólnie uwielbiam robić dużo rzeczy samemu, dowiadywać się jak działają itp. współcześnie takie osoby są nazywane hackera'mi ( media mylą hackera z cracker'em itp. hacker to pojęcie wbrew pozorom bardzo pozytywne, ale media...no cóż :) ).

Mój zamysł jest następujący! Chce zrobić nagłośnienie w każdym pomieszczeniu mieszkania które kupuje, więc mogę kłaść kable gdzie mi się podoba itp. Chciałbym mieć głośnik w kuchni, łazience, w pokojach. Wstępnie myślałem o głośnikach sufitowych (sufit z G/K), całość sprowadzić do punktu centralnego, a z tym punktem centralnym komunikować się z użyciem serwera ( Raspberry Pi ) którego będę sterował za pomocą telefonu. Audiofilem nie jestem co nie znaczy że nie lubię posłuchać dobrze brzmiącej muzyki. ale od tego mam kino domowe, oraz słuchawki :) Na głośniki myślałem aby przeznaczyć koło 300-500zł per sztuka, kable jakieś nie najtańsze, myślałem o jakiś w granicach 4-6zł/m, tu pewnie sobie poradzę bez problemu ( montaż, połączenie itp. ), ale byłbym wdzięczny za jakieś sugestie, raczej chciałbym zmieścić się w tych cenach które podałem, ale jestem rozsądny i jak będzie coś wartego dołożenia to dołożę, ale głośniki po 5tyś sztuka mnie nie interesują, wolę już kupić za tyle słuchawki i kartę dźwiękową:) Interesuje mnie słuchanie radia rano, jakiejś muzyki jak wpadną znajomi itp. więc poza stereo nie będę wychodził, więc to ma grać tylko :) Problem mam z doborem czegoś do sterowania tym, idealnie by było jakbym mógł wybierać które głośniki mają działać, wysyłanie dźwięku internetowo, ale jak cena będzie ostra to zawsze mogę puścić jakimś analogiem z RaspberryPi ( w końcu RPi kosztuje 150zł:) ) i to też spokojnie zadziała :) Więc nie potrzebuję nie wiadomo czego, ale nie wiem co użyć w tym przypadku. Czy jakiś zwykły sprzęt i do tego sterowany rozdzielacz na głośniki, czy jest może coś 2w1? To urządzenie miałbym centralnie w mieszkaniu. Długość kabli na pewno nie przekroczy 15m, obstawiam nawet że nie przekroczy 10-12m.

Z konstruktywne rady z góry dziękuje!:) Wiem że jest to wykonalne, kwestia tylko doboru sprzętu i z tym mam problem bo w audio mało siedzę :)

Pozdrawiam!:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nagłośnienie mieszkania 2018/02/27 13:38 #441844

Rozpracowałem już wszystko, temat do zamknięcia, dziękuje za pomoc...

Jakby ktoś kiedyś był zainteresowany, albo myślał na czymś podobnym, to finalnie wyszło że będzie to działać tak:

Raspberry Pi -> Mikser Polycom ef2280 (albo coś podobnego co umie zarządzanie wieloma kanałami) -> wzmacniacz TDA7492 -> głośniki.

Do każdego pokoju będzie dedykowany wzmacniacz, a zarządzać które głośniki będą włączone będę przez wpięcie w zasilanie wzmacniaczy SonOff'ów (albo jednego wielokanałowego) sterowanych przerobionym skryptem z Domoticz'a (pewnie do SonOff'ów wgram firmware do MQTT) aby dało się wszystkim zarządzać przez telefon w prosty sposób:) Ewentualnie skryptami zarządzającymi Polycom'em:) Pewnie skończy się na jednym i drugim, bo czemu nie :) Polycom'a już testowałem i nadaje się super, wzmacniacze ma mój kolega i mówi że się super sprawdzają, będę je zasilał przemysłowym impulsowym zasilaczem 24V, bo są tanie, dobre i nieśmiertelne ( w paru pracach już ich używałem, albo po prostu przerobię zasilacz komputerowy żeby posiadać parę więcej zabezpieczeń, tylko wtedy zasilanie to 12V ). W taki sposób to wymyśliłem i powinno działać bez problemu to wszystko tak spięte :)

P.S Niech ktoś ogarnie forum od strony zabezpieczeń, bo widzę że jest kiepsko...nawet mail jest przesyłana plan textem...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator