HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Zagadki muzyczne 2017/12/07 22:43 #440496

Być może to jest to nagranie:



Czyli byłoby to rok 1983. Według opisu z tuby zgadza się miejsce, obydwa zagrane utwory są wymienione na płycie i marynarka taka sama.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2017/12/08 08:40 #440639

Adam Szulc napisał: Być może to jest to nagranie:


Rok może się i zgadza, ale to nie to, co pokazałeś.
Na YT znalazłem jedno nagranie z tego występu (być może jest ich więcej), ale i tak żadnych informacji o dacie nagrania.



Na podstawie pozostałych nagrań z boksu dvd domyślam się, że Night Music zostało nagrane między 1981 a 1984 rokiem, włącznie z tymi latami, czyli 1981 i 1984.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)
Ostatnia edycja: przez fozzie.

Zagadki muzyczne 2017/12/08 10:05 #440641

Wydaje mi się, że to również jest nagranie z tego koncertu:



bo wystrój jest taki sam jak na okładce płyty. To, które pokazałem wcześniej być może zostało zrobione przed występem. Wprawdzie marynarka jest jednak inna ale tuż przed wykonaniem drugiego utworu dziennikarka zapytała Ricka co zagra z programu "Nigh music", w którym wystąpi. Miejsce (studio BBC Pebble Mill w Birmingham) oczywiście też się zgadza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2017/12/08 10:42 #440643

Tak jest! Teraz wszystko mi się układa. Dzięki!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Klawo jak cholera!" :)

Zagadki muzyczne 2017/12/08 15:46 #440645

Adam Szulc napisał: ... W którym roku i z jakim utworem wystąpili po raz pierwszy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu?.
I trudniejsze: Wykonując go jeden z muzyków zastosował nietypową technikę. Który i jaką?



SBB pojawiło się na tym festiwalu dwukrotnie ale pytałem o pierwszy występ - ten wcześniejszy o jeden dzień. Pojawili się wtedy gdzieś tak między Danutą Rinn i 2+1 (czy jakoś tak). Oglądałem ten występ w wiejskiej świetlicy, w której już funkcjonował kolorowy telewizor. Ludzkość robiła komentarze: ale mają pióra ... ale ma gable (tak się mówiło na ręce, to o Piotrowskim). W tym samym miesiącu (i następnym) w telewizji pokazywano jednak transmisje z dużo ważniejszej imprezy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2017/12/11 21:57 #440869

Okazuje się, że cała odpowiedź jest na tubie, pozostaje mi więc tylko wkleić link w nadziei, że szybko nie wyparuje:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/03/20 21:40 #442444

Tym razem zagadka nie tyka muzyki ale tekstów. Przeważnie piosenek, więc pytanie jednak powinno zmieścić się w tym wątku.

Kto i o kim napisał te słowa: " ... tą ckliwie zaprzałą liryką daje narodowi wrażenie, że jest wrażliwy, bo docenia za jej pośrednictwem uczucia krasnoludka do leszczyny"?

Na szczęście nikt jeszcze nie umieścił tej frazy w guglach, w związku z czym jest szansa, że zagadka pozostanie nieodgadniona. Bo mnie na pewno by się nie udało dojść prawdy, choć twórczość bohaterów zgadywanki znam, ja sądzę, dość dobrze. I, co gorsza, cenię, a jednej z tych osób nie mogę przyznać racji. Padło na autora powyższego cytatu, którego zresztą cenię bardziej.

Oczywiście możliwe jest, że ktoś czyta albo niedawno przeczytał (dawno byłoby trudno) to samo co ja i odpowiedziałby bez trudu. W takiej sytuacji proszę nie o odpowiedź ale o subtelną wskazówkę dla innych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/03/24 09:32 #442546

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Nie znam odpowiedzi na zagadkę Adama.
Tymczasem podsuwam inną właściwie nie zagadkę a pytanie, na które sam nie znam odpowiedzi.

Czytam aktualnie biografię Leonarda i bardzo polecam zainteresowanym.

Załącznik nie został znaleziony



W opisie występu na słynnym festiwalu na wyspie Wight w 1970r. jest taka informacja:
- zeznaje świadek naoczny - Pamiętam, że zapalił zapałkę, uniósł ją i powiedział: "niech w tej ciemności na chwilę rozbłyśnie światło".
Wielu ludzi z publiczności wzięło z niego przykład i również zapaliło zapałki. Wtedy Cohen rozpoczął "Seems So Long Ago Nancy"

Jak wszyscy wiemy od pewnego czasu stało się elementem jazdy obowiązkowej oświetlanie przez publiczność w czasie koncertów każdej ballady zapałką, zapalniczką czy w dzisiejszych czasach ekranem smartfona.
Czy Cohen był w 1970 wynalazcą i prekursorem?
Czy może zjawisko było znane wcześniej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2018/03/24 11:11 #442547

Według tego

beat.media/history-of-the-lighter-at-concerts

źródła zapalniczki były używane przynajmniej rok wcześniej, podczas festiwalu Woodstock, podczas koncertu Melanie. Mało tego, artystka potem napisała piosenkę "Candles in the Rain", zatem Leonard nie był pierwszy. Czy prekursorką była melanijna publiczność, trudno powiedzieć.

Jeżeli chodzi o moją zagadkę, to tradycyjnie będą na początku dwie podpowiedzi. Autor cytowanego zdania pisał dramaty skrzące się od wyrafinowanych dowcipów, choć sam był melancholikiem i pesymistą, do tego mającym ciągle wątpliwości odnośnie swojej twórczości. Obsmarowana przez niego osoba była kobietą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/03/27 14:52 #442674

Opinię na temat ckliwie zaprzałej poetki pisarz wyraził w liście do innego pisarza, który tak naprawdę był bardziej publicystą ale największe pieniądze zarobił na powieści kryminalno-obyczajowej. Obaj opuścili Polskę w latach 60-tych, nad Wisłą (prawie dosłownie, choć po drugiej stronie rzeki niż ja) została tylko poetka. Mam powody sądzić, że twórczość autora przytoczonej przeze mnie opinii ceniła, choć pewnie nie wiedziała, że bez wzajemności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/03/29 16:39 #442724

Kolejne wskazówki będą muzyczne ale ich muzyczność została osiągnięta na siłę.

Autor cytowanej opinii napisał sporo wybitnych utworów i jeden genialny, za który pewnie dostałby Nagrodę Nobla gdyby nie celność diagnozy skutków "postępu", "wyzwolenia" itp. podobnych bzdetów trawiących tzw. Zachód. Utwór ma taneczny tytuł. W innym użył pięknego określenia "instrumenty bębniaste". W jeszcze innym, stylizowanym na Gombrowicza, opisuje Polaka, który znienacka znalazł się w wielkim i bogatym świecie i kiedy już uwierzył, że w nim pozostanie postanowił nawet wspomóc kulturalnie polską młodzież. "Oni tak lubią jazz"- pomyślał. Jazz jednak lubił, a nawet bardziej niż lubił, a także wspierał go czynem adresat listu, z którego pochodzi cytat.

Jak już napisałem wcześniej poetka zasłynęła przede wszystkim tekstami piosenek, choć pisała również nieśpiewane wiersze, a także prozę. Wydaje mi się jednak, że była niemuzykalna w sensie aktywny, tzn. nie umiała grać na żadnym instrumencie ani nawet śpiewać. Muzykę jednak na pewno czuła. Jest wymieniana w ścisłej czołówce polskich "tekściarzy" przynajmniej w PRL-u, wydaje mi się że w pierwszej czwórce. Jeżeli słusznie, to jako jedyna z tej czwórki nie śpiewała swoich utworów. Czy np. Kaczmarski, Kleyff, Bukartyk, Wolski czy Poniedzielski mogą do nich dołączyć nie podejmuję się oceniać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/04/02 18:57 #442825

Grubiej być nie mogło. zatem będzie odpowiedź.

"Agnieszka Osiecka tą ckliwie zaprzałą liryką daje narodowi wrażenie, że jest wrażliwy, bo docenia za jej pośrednictwem uczucia krasnoludka do leszczyny" napisał Sławomir Mrożek w liście do Leopolda Tyrmanda. Ich korespondencja została opubliowana przez Wydawnictwo Literackie kilka miesięcy temu. To może jeszcze zapytam, kto jest autorem frazy "Nie lubię gdy czytają moje listy przez ramię odczytując treść ich kart". Gugle wskażą autora więc to jest tylko wstęp do trochę trudniejszego pytania. Kto i w jakim języku wyśpiewał przed autorem podobną frazę? A kostucha dopisała dziś do wszystkiego gorzką puentę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/04/06 15:53 #442879

Wyguglać obydwie odpowiedzi jest na tyle łatwo, że dam tylko link :



Link ten i kolejny pewnie kiedyś wyparuje, więc skopiuję stosowny fragment ku potomności:

Я не люблю холодного цинизма,
В восторженность не верю, и еще -
Когда чужой мои читает письма,
Заглядывая мне через плечо.



Wersja Kaczmarskiego nie jest wiernym tłumaczeniem ale akurat fragment o czytaniu listu został spolszczony w zgodzie z oryginałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/07/31 22:22 #444247

Czyje to słowa: "Wszystko ma swoje dobre strony (...) Disco polo zwraca uwagę na czystość śpiewania (...) Oni śpiewają krystalicznie czysto"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2018/08/01 11:41 #444252

Powiem wprost: jeżeli ktoś nie zna tego wywiadu, to odgadnięcie autora tej wypowiedzi będzie baaardzo trudne. Z drugiej strony, znając chyba dość dobrze jego twórczość i poglądy, nie byłem specjalnie zaskoczony tymi słowami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator