HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2013/12/22 22:24 #413143

Większość winylowych bajek już słyszałem, ale co to są te "fale alfa" i skąd się biorą :? :dry:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/08/07 20:10 #417752

Z powodu odłączenia się od dostawcy TV zacząłem oglądać w sieci (legalnie, z reklamami) serial "Fala zbrodni", żeby mieć co robić kiedy nie mam co robić. Miejscami jest strasznie naiwny ale ja nie mam dużych wymagań. Scenarzyści (Okił Khamidow i Przemysław Angerman), chyba niezależnie od siebie, uczynili dwóch policjantów fanami Milesa Davisa, więc pewnie sami się do takich zaliczają. Z obu zresztą rosyjska mafia, główny przeciwnik specjalnej jednostki policji, próbowała zrobić swoich informatorów, a z jakim skutkiem to nie powiem, bo może ktoś zechce ten serial obejrzeć.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/04 13:38 #418957

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Poniżej instaluję cytaty z fantastycznie napisanej przez Magdalenę Grzebałkowską biografii "Beksińscy - portret podwójny" (Znak, 2014).

***

Zdzisław Beksiński o sobie "... Malując przy muzyce pop, wykonuję ruchy tułowiem, utrudniające mi oczywiście pracę, a więc z pozoru bezsensowne, tym niemniej wyłączenie nagłośnienia wywołuje uczucie braku czegoś, bez czego nie można pracować. Jeśli idzie natomiast o muzykę klasyczną, to występuje tutaj coś, co można by uznać za inspirację. Po prostu wydaje mi się, że o obrazie myślę w ten sam sposób jak o poemacie symfonicznym z końca XIX w. (...) Jakiś rodzaj niedającego się nazwać, ale (...) istniejącego uniesienia, które w najsilniejszy sposób występuje w muzyce postwagnerowskiej. Oczywiście, generalnie rzecz biorąc. Bo dostrzegam to też u wielu kompozytorów znacznie późniejszych, jak Szostakowicz, Honegger czy Britten."
***
"Podobno w czasie wojny pod podłogą domu nad potokiem, wbrew zakazom Niemców, Beksińscy ukryli radio. Zdzisław z rodziną słuchali nocami (...) Na chłopcu największe wrażenie robił Ryszard Wagner. Już zawsze będzie zafascynowany muzyką".

***
"Tomasz Beksiński napisze po latach felieton o ojcu: Maestro mawiał - Muzyka rockowa musi być ostra (...). Jego sympatia do rocka była tym bardziej zrozumiała, że mieszkaliśmy w Sanoku w domku z ogrodem i wszystkiego można było słuchać tak głośno, że tynk sypał się z przedwojennego sufitu. Pewnego dnia odwiedził mnie kolega (...). Byłem wtedy w VIII klasie szkoły podstawowej. Z pracowni ojca dobiegał "Smoke On The Water" Deep Purple i jednocześnie słychać było potężne, rytmiczne walenie. Kolega spytał, co tam się dzieje. Zgodnie z prawdą wyjaśniłem, że stary tupie nogą w podłogę, bo mu się muzyka podoba. W oczach ujrzałem coś na kształt totalnego osłupienia. Jego ojciec nazywał taką muzykę zdegenerowanym wyciem...
(...) Połączywszy dwa wzmacniacze, zapuścił swoją ulubioną płytę z tamtego okresu "Not Fragile" Bachman Turner Overdrive. Przy utworze tytułowym doznał, jak twierdzi, miłego dreszczu graniczącego z bólem (...) wrażenie było ponoć bardzo przyjemne i utwierdziło go w przekonaniu, że rocka trzeba słuchać tylko głośno."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/04 14:05 #418958

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
c.d.

"Kiedy w maju 1967 roku Zdzisław Beksiński dowiaduje się, że Rzeszów zaczyna transmitować PR III, nie może usnąć z wrażenia.
(...) A więc stało się. Oszalałem i kupiłem radio "Wirtuoz" za 2650 zł. Wpakowałem w ten interes prawie całe stypendium, ku rozpaczy żony, mamy i dzieciny, złorzeczeniu reszty rodziny. (...) Zależy mu bardzo na programach Romana Waschki.
(...) Na zakup nowego adaptera oszczędza dwa lata (...) obecnie w zasadzie mogę już kopiować płyty, bo wczoraj zbudowałem od razu korektor do kopiowania.
Ale na płyty pieniędzy już mu nie wystarcza. Szuka źródeł wśród znajomych. Proponuje, że zbuduje z pilśni szczelne i bezpieczne opakowanie, które wyśle właścicielowi płyt , by ten mógł je nadać na poczcie bez obawy, że je zniszczą. (...) Pośrednikom obiecuje robić drugą kopię na przysłanych przez nich taśmach.
(...) Wyjaśnia na jakich płytach mu zależy - Muzyka poważna, wiek XIX i początek XX, Wagner, Skriabin, Karłowicz, Schonberg (młody), Max Reger. Ponadto w sposób szczególny muzyka organowa i fortepianowa. (...) Jazz tradycyjny we wszystkich odmianach z jego współczesnymi odmianami jednocześnie.
(...) Piosenek typu SOPOT nie znoszę!!! Jeśli idzie o beat, to jestem indyferentny, bo znam tego obrzydliwa ilość."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/04 19:40 #418960

Tytułem uzupełnienia dykteryjka opowiedziana w radio przez Tomasza Beksińskiego, który na domowej aparaturce lubił sobie poskładać jakieś dziwne dźwięki. Kiedyś słuchał Several Species of Small Furry Animals Gathered Together in a Cave and Grooving with a Pict i wtedy jego ojciec uznał, że to też musi być jego dzieło.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/05 01:04 #418962

Czyli okazuje się że zdarza się meloman i audiofil w jednym (melofil, audioman?), skoro Zdzisław Beksiński najwyraźniej zwracał uwagę na jakość dźwięku i unikał paździerza. Szkoda tylko że, jak każda artystyczna dusza wrażliwa na krzywdę ludzką, za bardzo fraternizował się z marginesem, za co w nagrodę dostał kosę między żebra.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez raczer.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/13 22:23 #419081

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

raczer napisał: Czyli okazuje się że zdarza się meloman i audiofil w jednym (melofil, audioman?), skoro Zdzisław Beksiński najwyraźniej zwracał uwagę na jakość dźwięku i unikał paździerza. (...)


Oczywiście, że takie połączenie się zdarza, jednak akurat Beksińscy (obaj) nie przywiązywali większej uwagi do samego brzmienia. Ojciec lubił głośno ale np. wieszał na ścianie pracowni gołe głośniki dosłownie na gwoździu za kosz i połączone najzwyklejszym dwużyłowym drutkiem, są zdjęcia to ukazujące w książce.
Syn też większość życia używał Altusów lub podobnego paździerza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2014/10/16 06:00 #419148

Poniżej podaję celebrytę i jego ulubioną piosenkę. Może Was zaskoczyć to czego lubią słuchać niektóre sławy. Od siebie dodam czy lubię dany utwór czy nie. ;)

Gordon Ramsay lubi Coldplay - Yellow (nie znoszę)
David Cameron lubi Bob Dylan - Tangled up in Blue (lubię)
Angelina Jolie lubi The Clash - Know Your Rights (nie lubię)
Michael Caine lubi Frank Sinatra - My Way (lubię)
Tony Blair lubi Renee Fleming - Ave Maria (lubię)
Kevin Spacey lubi Frank Sinatra - In The Wee Small Hours of the Morning (lubię)
Cristiano Ronaldo lubi R Kelly - I Believe I Can Fly (nie cierpię)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2015/09/06 16:16 #426853

Nie będę udawać, że wiedziałem od zawsze kim był William Rehnquist ale teraz wiem, do następnego zapomnienia. Okazuje się, że ulubionym muzykiem jazzowym prezesa amerykańskiego Sądu Ostatecznego był Don Pullen. Przynajmniej tak wynika z komentarza pod tym nagraniem:



Ja miałem okazję usłyszeć go na żywo dwukrotnie, w obydwu przypadkach razem z bardzo niedocenionym saksofonistą Georgem Adamsem, któremu zadedykowany jest ten utwór. Ah George, we hardly knew ya przeważnie mówimy za późno, tylko zmienia się imię.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2017/10/26 19:55 #439842

Przy okazji wspominek Fatsa Domnino trafiłem na taki filmik. Włodzimierz Putin podczas jakiejś charytatywnej imprezy zrobił coś takiego:



Chyba więc lubi Grubaska.

Swojego czasu wkleiłem występy czterech prezydentów usańskich. Richard Nixon i Bill Clinton to poziom zbliżony do profesjonalnego, Barrack Obama - całkiem przyzwoicie i dużo lepiej od Władimira a o Jimim Carterze trudno coś powiedzieć. Być może są na poziomie zbliżonym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2018/08/09 12:39 #444306

Okazuje się, że Stanisław Michalkiewicz lubił piosenki Maanamu (o Korze: "Ale chociaż mnie nie lubiła, to przecież dostarczyła mi wielu przeżyć, kiedy słuchałem jej piosenek, czasami z irytacją, ale częściej ze wzruszeniem). Przy okazji dowiedziałem, się że tekst "Cykad" napisał Marek Jackowski, Ha!

wolnosc24.pl/2018/08/08/michalkiewicz-o-...pogrzeb-piosenkarki/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2019/03/04 21:08 #446323

O tym, że Clint Eastwood lubi jazz wie chyba każdy. Okazuje się, że lubi (a przynajmniej interesuje się) muzykę Keitha Emersona:



Brubecka, rzecz jasna, również.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2019/03/10 22:03 #446337

Jeszcze o Stanisławie Michalkiewiczu. Podróżnik WC doniósł, że lubi on jazz i bywał na Jazz Jamboree:



(ok. 12:00)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2019/03/30 16:01 #446449

Oglądając wczoraj deblowy pojedynek Łukasza Kubota i Marcelo Melo (naprawdę było bliżej niż blisko do zwycięstwa ze słynnymi bliźniakami) usłyszałem, że inny słynny deblista Mark Mark Woodforde (połowa słynnych Woodies) powiedział, że "debel to jazz, a singiel jest jak muzyka pop”. Komentujący mecz Tomasz Lorek wspomniał coś przy tym o Gilu Evansie i Branfordzie Marsalisie ale niestety nie uważałem i nie wiem co dokładnie powiedział. Poza tym wygląda na to, że jazzowa analogia jest znana tylko w Polsce, bo nigdzie indziej tego cytatu nie znalazłem.
gazetawroclawska.pl/pat-rafter-mam-wielu...ocyklistow/ar/992770

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Upodobania muzyczne znanych ludzi 2020/02/10 11:56 #448123

Kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak wziął i się hajtnął (hajt jeszcze zintensyfikował i tak intensywny hejt). Mój wywiad doniósł mi, że pierwszy taniec młoda para wykonała przy Up Where We Belong Joe Cockera. Wywiadowca niestety bardziej niż obowiązkami służbowymi był zajęty weselem i nie wiem, która to była wersja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator