HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

jaki to głośnik 2018/04/25 09:34 #443089

oryginalnie była cewka bo to była zwrotnica 6db/oct. Trochę nie chce mi się wierzyć, że to co teraz zrobiłeś gra dobrze - bo wyszedł Ci taki mały potworek.... ale kłócić się nie będę, nie słuchałem.
a jak się ma przekrój druta do indukcyjności cewki?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/25 10:04 #443090

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
też tak myślałem że filtr 6 db bo sama cewka w oryginale sugeruje naturalny spadek głośnika , mam kondensatory jeszcze 4,7 uf , 10 ,
tylko do 6 omowej vify d 26 tg 35-06 kodensator był 4,7uf i rezystor 3,3 oma co raczej wzkazuje nz 12db tego nie ruszałem i próbowałem nawiązać , nie mam cewki ok 0,25 uH żeby skleić 6,db z kondensatoram z przedziału 10-16 uF żeby zrobić sugerowany filtr 6db z tabeli FpLC , nie mam kondensatora ok 6,8 stąd dodałem rezystor do niskośredniaka żeby złagodzić filtr
trochę pogrzebałem to chyba jakiś stary audax na polipropylenie (aerogel) na prawdę nie gra tragicznie jak pisałem porównuję z eltaxami i akg 701 , akg mam wiele lat i jak chodzę po sklepach albo, audio show to wyłapuję różnicę w graniu , mój wieloletni zestaw to AKG701 musical fidelity x can v8 p , i LINN IKEMI nie tak łatwo mnie oszukać jestem starym dziadem i trochę już sprzętów posłuchałem
dziesiątki razy to czytałem ssl.diyaudio.pl/list.php/category/6-Zwrotnice i przejrzałem mnóstwo gotowych projektów zwrotnic próbując coś skumać ,myślę że w oryginale wysoka rezystancja cewki miała podbić Qts głośnika iczyli i okolice basu , i dalej miał grać z powolnym spadkiem do końca , ale jak pisałem bas był monstrualny nie do przyjęcia powyżej pewnej głośności było jedne wielkie buuu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/25 11:31 #443091

Jarku, mylisz impedancje i rezystancję. Filtr górnoprzepustowy z kondensatora i rezystora to nadal filtr 6dB/okt. fajnie się na pewno bawisz przy tej robocie ale ... w ten sposób się nie da tego w dobrze zrobić nawet w miarę dobrze :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/25 11:49 #443092

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
A widzisz rezystor za kondensatorem w ten sposób ,,załącznik '' w teori przy podziale 4 khz obniża zakresy poniżej i powyżej filtracji kondensatora znowu zgubiłem zero powinno być na rysunku 20khz, tak było i jest tego nie ruszałem, dla złagodzenia filtru 12db niskośredniotonowego dałem rezystor , zgadza się z teorią ? rys .2 , nie mam wielkiego wyboru części tak gra najlepiej od czegoś trzeba zacząć , na samej cewce 0,57 mH ,0,22 oma grało za na basie prawie dobrze moze trochę za mocno ale okolice 4-5khz były mocno podbite stą myślę że jest tam górka na ''głośniku" to chciałem usunąć ,jakbym miał cewkę ok 0,54 mH , 0,4-0,5 ohma może było by dobrze bez cudowania do badania na słuch mam płytę testową z hifiim i ''generator częstotiwości " z laptopa podłączony
A czemu wysokotonowy vify 6 omowy z kondensatorem 4,7 uF , to 6 db/ oct według tabeli to 12 db/oct przy 4000hz ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/25 14:09 #443093

Jarek2176 napisał: ... do badania na słuch mam płytę testową z hifiim ...


Wiesz, że tam mniej więcej od połowy (gdzieś przy 200-250Hz) są pomylone częstotliwości ?
Była chyba gdzieś tu na forum errata do okładki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/25 14:19 #443094

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
bardzo dziękuję nie wiedziałem , ten zakres okolice 200hz są ok, najbardziej męczę bas 70-100 hz i przy podziale z wysokotonówka, ale jest więcej niż dobrze , sam jestem w szoku nie chcę równać do linijki , aby faza z wysokotonowym się zgadzała i ogarnąć bas , kupię regulowany tunel BR ,
John jak będziesz budował ten zderzacz hadronów , czy miernik kwarków ?:lol: :lol: proszę o kontakt
Laslo wartości elementów mogą być dziwne bo to 4 omowy niskośredniotonowiec i 6 omowa kopułka , nie jak w typowym małym monitorku 4+8 lub 8+ 8 lub 6 ohm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/25 17:31 #443098

Spoko, zgadamy się.
A tera płytka.
Track 16 to nie 220 tylko 250Hz
17 - 500Hz
18 - 1000Hz itd. przesunięte o jeden w stosunku do tego co jest wydrukowane, więc wychodzi na to, że 32 to chyba 22kHz.
Nie jestem pewien tylko co do ścieżki 15 czy to 180Hz czy może 200Hz, której by w takim razie brakowało. Sprawdź w jakimś Audacity, ewentualnie korzystaj z generatora.

Tak mi się jeszcze przypomniało, że skoro na razie nie masz za bardzo czym łapać charakterystyki to spróbuj zainstalować sobie na smarkofonie aplikację Spectroid jest na androida, ale nie wiem czy na inne systemy również. To prosty ale szybki analizator widma. Ekran daje się swobodnie skalować, żeby mieć wgląd w wybrany zakres pasma i kilka innych funkcji, ale niestety (a może nie umiem włączyć) nie ma możliwości zapisania sobie charakterystyk zmierzonych wcześniej i porównania przez np. odjęcie obu od siebie, żeby zobaczyć faktyczną różnicę, ale jako "diwajs" do szybkiego porównania sprawdza się całkiem niczego sobie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

jaki to głośnik 2018/04/25 19:46 #443100

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
niestety mój smartfon to nokia a 308 mogę sobie w ''węża'' pograć :lol: ,
Laslo raczej nie stworzyłem potworka moje warte 10% tych audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosni...07-triangle-altea-ex zerknij na charakterystykę to ma grać i dawać radość , do nudzenia mam słuchawki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/26 08:37 #443105

Zakoś tableta jakiemuś dziecku w rodzinie. Powiedz, że wujek pożycza, daj mu dychę (no półtorej) na lody i masz narzędzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/26 10:59 #443106

Jarek, taka charakterystyka to tylko źle świadczy o tych triangle'ach. Zdaję sobie sprawę, że takie granie może się komuś podobać - de facto kolumna robi tu za filtr kontur (czy tam loduness), który wiele osób stosuje słuchając muzyki. Moje kolumny z lat siedemdziesiątych mają nieco inną charakterystykę (załącznik) i uwierz, że sprawiają mi ogromnie dużo przyjemności ze słuchania, a wszystkiego jest tyle ile być powinno (wg mojego ucha). Co więcej, niedawno na targach miałem okazję słuchać zestawu za ponad 300.000 zł i to jest oczywiście nie ta liga ale jakby się doszukiwać jakiegoś odniesienia to podobny charakter grania jednak jest :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/26 11:29 #443107

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
oczywiście masz rację , wiem że moje ''strojenie'' na wzmacniaczu za 300 i stole to lipa , ale one będą grać u mnie w moim nie idealnym pokoju , i na mój słuch , po prostu założyłem temat żeby się dowiedzieć o co chodzi że tak przywala basem i ginie zakres 3000, czy to wina strojenia czy głośnika , jakbym ktoś znał symbol głośnika może znalazł bym tabelę z strojeniem jak na tej stronie www.audax.com/archives.php ,i nie szukał bym po omacku tam do wielu głośników są dokładne opisy zwrotnicy skrzynki , basreflexu tylko o to mi chodziło ,jak pisałem mam w miarę neutralne słuchawki , i te kolumny ''fabrycznym'' strojeniu w niczym ich nie przypominają wejdz na stronę i kliknij ,,HM1300Z0 catalouge1994'' o coś takiego chodziło
stawiając jedne kolumny w miejsce innych chyba można ocenić jak grają ? 3A vs eltaxy 3 ,
dziękuję za cierpliwość i pomoc , nie pisałem na forum DIY bo tam po pierwszym poście BAN , jutro poproszę o usunięcie tematu żebym więcej nie pisał głupot oops: jak coś się wyjaśni skrobnę w SBoxie
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/09/01 09:26 #444499

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
pusto na forum coś napiszę , na razie skończyłem zabawę i słucham a gra całkiem dobrze ? , ustawiłem na mój słuch ,i moim pokoju pod Linna , Onkjo/cambridge miało podbite okolice 6000-7000 Hz wyraźnie słychać w porównaniu i więcej wysokich niż Linn , po części dlatego jakoś nie mogłem dojść do ładu ,choć pod koniec grało nieźle , z linnem łatwiej poszło ,wyszła ''nędzna'' zwrotnica
plusy takiego grzebania ? można dostosować wysokie tony poprzez zmianę rezystora , strojenie bassreflexu żeby bas ''pasował '' do pokoju ,wytłumienie kolumn ''mniej-więcej'' i jeszcze wyszło że coś tam słyszę :)
John 1,5 z niecierpiwością czekam na ''system pomiarowy '' ,a może wiesz kto by sprzedał gotowca ? za duży ze mnie głąb żeby sam zrobił
P.S instrukcja obrazkowa by się przydała :lol:
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/09/01 12:39 #444501

Jarek2176 napisał: ... John 1,5 z niecierpiwością czekam na ''system pomiarowy '' ...


Heh, ja też ;)
Czas, czas , czas, a w zasadzie jego brak, a przecież odpocząć też trzeba, że o spaniu nie wspomnę. Mam już ładnych kilka tematów czysto domowych (np. remont łazienki), które czekają na swoją kolej i nabierają "masy krytycznej", a z tematów czysto sprzętowo-hajfajowych to wymieniłem "se" gumkę w napędzie szuflady, 15 minut roboty, ale jaka satysfakcjaaaa. Chyba nawet lepiej gra ;) , zwłaszcza, że przed wymianą gumki w ogóle nie grał bo nie otwierał szuflady ... albo jej nie zamykał, tak że poprawa jest ewidentna i to słychać.

Z tym zestawem do pomiaru do oprócz JIG-a sprawa rozbija się trochę o komputer i kartę dźwiękową. Kompa stacjonarnego w tej chwili mam starego i nie opłaca mi się do nie go wkładać dobrej karty, która będzie miała jakąś wydajność prądową, żeby się nadawać (na DIY pisali o tym w opisie, że nie może być byle co), więc najpierw komp, potem karta, potem JIG, tylko, że na razie zakupy (nawet jak poszukam używanego kompa za 500-600) muszę odłożyć bo są pilniejsze różne sprawy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/09/05 11:15 #444528

Jeśli chodzi o wydajność prądową to wydaje mi się, że stare karty na ISA miały całkiem niezłą.. niektóre miały nawet sygnał wzmacniany przez elementy dyskretne - tranzystory; pisali , że mają np. 2W RMS na kanał - a to już całkiem nieźle :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Laslo.

jaki to głośnik 2018/09/05 18:49 #444529

Ba, powiadają, że kiedyś to wszystko było lepsze. Każde pokolenie zachwala minione czasy (i sprzęt) i tak idąc wstecz wychodzi na to, że najlepiej to było za Piasta ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator