HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

jaki to głośnik 2018/04/23 15:30 #443067

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
więc tak kupiłem kolumny z głośnikami vifa d26tg 35 06 i ten X , na moje ucho za mocno przywałały basem a zakres 2-3khz bardzo słaby , zajrzałem do zwrotnicy a tam do vify kondensator 4,7 uf ,i rezystor 3,3 , w miarę poprawnie , do głośnika niskośredniotonowego 4 ohm , cewka na drucie 0,7 mm ok 0,8 ohma , nie stetynie znam indukcyjności , ale jak dla mnie to pomyłka , niestety nie mam jak zmierzyć głośnika X i nie ma na nim napisów , dłubie i, wstawiłem na początku cewkę i kondensator z tabeli uniwersalnej i jest w miarę dla 4ohm , filtr 12 db , jakbym znał model głośnika może znalazł bym tabelę pomiarów , jak ktoś pozna proszę napisać średnica 165 mm, 4 omy , magnes 100 mm
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/23 17:59 #443069

Membrana tego głośnika nie jest przypadkiem z polipropylenu ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/23 18:05 #443070

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
tak taki lekko chropowaty nie gładki , i materiałowa nakładka przeciwpyłowa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/23 19:10 #443071

Trudno coś powiedzieć na odległość ,raczej na pewno nie będzie to głośnik z duńskich stajni typu Vifa ,Scan-Speak ,Perles ,Dynaudio .Wiem że Paradigm robił podobne głośniki ,ewentualnie może to jest głośnik Tonsil ?
W przypadku zwrotnicy najlepiej jakbyś zrobił to "na słuch" z tymi tabelami jest rożnie ,a też pewności nie ma, że nawet jakbyś ustalił jaki to głośnik jego dane będą prawdziwe ,szczególnie w przypadku kiedy głośnik jest z niszowej firmy bo też tak może być
Najprostsza możliwa zwrotnica to tak jaką stosuje np.Epos kondensator+cewka ,sprawdza się to bo kolumny Epos grają całkiem nieźle Spróbuj usunąć rezystor ,często jest dodawany aby osłabić zakres średnio-wysokotonowy ,możesz też spróbować innej pojemności kondensatora przy głośniku wysokotonowym np. 2,2uF

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/23 19:21 #443072

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
mam mało ,,paciorków " a na pałę nie chciałem kupować , wiem wałkuję forum diyaudio cały tydzień , wiem że tabela to tylko na początek i dalej dobieranie cewki kondensatora i rezystorów , ten niskośredniotonowiec nie ma jakiś większych rezonansów więc dam radę wiadomo nie dzisiaj nie jutro , ale jak pisałem jest lepiej pojawiła się'' cała'' sekcja perkusji zamiast burczybasu , i dzwięki z okolic 2-2,5 khz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 11:22 #443075

Cześć
To są jakieś kolumny DIY czy fabryczne?
Najlepiej weź pomierz głośnik, impedancje, indukcyjność, częstotliwość rezonansową - to wszystko można pomierzyć domowymi metodami. Potem wprowadź dane do programu np X-over, wprowadź pasmo podziału. Program wyliczy Ci dane dla zwrotnicy - należy je traktować jako punkt wyjścia. Potem na ucho :D, a już poważniej to zrobić JIG z mikrofonem pomiarowym i zbieramy odpowiedź z głośników. I tak stroimy już detale. Przygotować wiadro kondziorów, cewki na początek trochę dłuższe niż krótsze bo łatwiej skracać niż wydłużać :D w ten sposób można jako tako zestroić w miarę poprawnie kolumnę. Potrzeba dużo czasu, cierpliwości i trochę pieniędzy.
i tak na poważnie - nie wiem czy to się kalkuluje w przypadku takich kolumienek - lepiej kupić SPRAWNE nie grzebane używki za 500zł.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 11:47 #443076

Laslo napisał: i tak na poważnie - nie wiem czy to się kalkuluje w przypadku takich kolumienek - lepiej kupić SPRAWNE nie grzebane używki za 500zł.

Tego akurat Jarkowi mówić nie musisz, ale zabawa i nauki z takich zakupów nie będzie, a tu i owszem.
Do JIG-a sam się przymierzam tylko kiedy ja to zrobię jak non stop coś trzeba innego zrobić, a do emerytury, mimo zapierniczającego czasu, nadal daleko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 11:58 #443077

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
John dokładnie trafił :lol: , kupiłem tanio to się bawię wiem że cewkę łatwiej ''odchudzić"' z uH , przyjdzie czas na diy będę robił coś dokładnie pomierzone z projektem zwrotnicy z forum diyaudio , te kolumny to 3A coś z pogranicza diy , tabliczka znamionowa w załączniku
przemko 77 ostro przywaliłeś 2,2
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/24 12:05 #443078

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885

Jarek2176 napisał: John dokładnie trafił :lol: , kupiłem tanio to się bawię wiem że cewkę łatwiej ''odchudzić"' z uH , przyjdzie czas na diy będę robił coś dokładnie pomierzone z projektem zwrotnicy z forum diyaudio , te kolumny to 3A coś z pogranicza diy , tabliczka znamionowa w załączniku
przemko 77 ostro przywaliłeś 2,2 uF na na 6 omowy wysokotonowy podział w okolicach 8000hz na filtrze 12 db

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/24 12:10 #443079

John 1.5 V napisał:

Laslo napisał: i tak na poważnie - nie wiem czy to się kalkuluje w przypadku takich kolumienek - lepiej kupić SPRAWNE nie grzebane używki za 500zł.

Tego akurat Jarkowi mówić nie musisz, ale zabawa i nauki z takich zakupów nie będzie, a tu i owszem.
Do JIG-a sam się przymierzam tylko kiedy ja to zrobię jak non stop coś trzeba innego zrobić, a do emerytury, mimo zapierniczającego czasu, nadal daleko.


Zgadza się, jak ktoś lubi grzebać w takich rzeczach to zabawa przednia. Sorki - ale nie znałem kolegi Jarka od tej strony - może za rzadko zaglądam na forum:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 12:15 #443080

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
dokładnie w szafie leżą nie grzebane eltaxy 3+ i AKG 701 nudy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 12:16 #443081

To są chyba jednak seryjnie produkowane kolumny, tu kolega ma takie same:
forum.hardware.fr/hfr/VideoSon/HiFi-Home...e-sujet_125377_1.htm
Jeśli to fabryka to raczej zwrotnica dobrze zaprojektowana, można coś bawić ale szybciej się zepsuje niż poprawi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jaki to głośnik 2018/04/24 12:31 #443082

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
w porównaniu za eltaksami bas w okolicach 100 hz jest mocno przewalony , zamiast fabrycznej cewki wstawiłem cewkę 0,50 uH i kondensator 7 uF i daje się słuchać , mam wrażenie że cewką chcieli ,,nawalić''basu może ktoś nieudolnie grzebał w końcu to stare pudła z 80 lat ,oryginalna cewka to coś koło 0.8 ohma przy drucie 0,7 mm co dajeok. 0,75 uH dla 4 omowego gośnika a glośnik na'' słabego'' basowo nie wygląda ,
na zdjęciu z neta widać TAIWAN, usher ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.

jaki to głośnik 2018/04/24 15:17 #443084

Rozumiem, że kondensator dałeś równolegle do głośnika niskotonowego czyli celujesz w filtr 12db/octawę, ale masz teraz duży dołek w charakterystyce miedzy 2-4kHz. Nie wiem gdzie chcesz ciąć, jeśli przy 4kHz to daj kondensator ze dwa razy większy. Jak oszacowałeś indukcyjność cewki? z rezystancji i przekroju druta?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Laslo.

jaki to głośnik 2018/04/24 16:09 #443085

  • Jarek2176
  • Jarek2176 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 885
tak dokladnie w 4 kh 12db ,
teraz jest tak ,niskośredniak cewka ok 0,47mH , kondensator 7,8 uf i rezystor 3 ohmy ,na wysokotonowy kondensator 4,7 uf i rezystor 3,3 ohma , chyba nie warto do vify cewki chociaż bym wypróbował ok 0, 3,-0,35 mH
tak, cewkę policzyłem rezystancja x średnica drutu ,
po zmianach gra przyzwoicie , myślę że albo ktoś grzebał w cewce niskośredniaka , albo ze starości poleciał w górę Qts glośnika stąd problemy na basie stara cewka w załączniku ten nisko średniak to 4 omowiec więc powinno być w miarę ok , z tydzień posłucham , przy kondensatorze 10uf już mocno wywalało okolice 3khz i mocno słychać okolice 5 khz z nisko średnika przy przy odpiętej wysokotonówce zawsze kurna zera gubię
przemko77 pomyliłeś kondensator z rezystorem , myśle że 3,3 ohma jest ok , wycisza trochę poniżej 2,5 khz i 8 khz , i obywa się bez cewki na wysokotonowym
zapomniałem dodać oryginalnie była cewka bez kondensatora na niskośredniotonowym ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Jarek2176.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator