HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/14 14:00 #442997

Cześć. Od jakiegoś myślę o zbudowaniu taniego systemu stereo (alternatywnego do posiadanego od dłuższego czasu kina domowego). Kolumny już mam, są to KEF iQ9. Teraz zaczytuję internety na temat wzmacniacza, który by je rozpędził, szczerze, to mam już niewielki mętlik w głowie. Może jakaś życzliwa dusza z Forum mi pomoże...
Gdyby się ktoś taki znalazł, to podaję niżej moje "warunki bytowe". Pokój na razie ok. 23m (z możliwościa przeniesienia do ok. 30m), muzyka: głównie "spokojna" (od starego folku, przez stary jazz typu Coltrane, Jarrett, Getz, ambient i elektronikę, koncerty organowe, totalna klasykę rocka w stylu Pink Floyd czy King Crimson, brzmienia synth z lat '80 do doom i gothic metalu).
Na początku wybiłem sobie z głowy pomysły w stylu Denon PMA-860, długo myślałem o Integrze Onkyo A-8850 (lub A-8870) [awaryjny przełącznik źródeł], potem o nowszej A-9911 [znacznie droższa i rzadsza, a problem pozostaje], stare Luxmany z serii L też odpadły ze względu na trudne serwisowanie, obecnie zastanawiam się nad starymi Marantzami (PM7000, PM7200, PM8000), ale czuję, że one też lada moment będą mocno "geriatryczne", a z drugiej strony nie mogę sie oprzeć wrażeniu, że są przeceniane na forach. Sądząc z opisów pewnie najbardziej podszedłby mi Cambridge Audio CA740, lub jakiś mocniejszy NAD. Tylko, że te 2 ostatnie odpadają, bo chciałbym mieć w tym klocku przedwzmacniacz gramofonowy. Ostatnio zacząłem się zastanawiać też nad nowszymi Marantzami (700x lub lepiej 800x), np 8003 ale tu już będzie znacznie drożej i być może niekoniecznie lepiej.
Oczywiście wiem, że najlepiej byłoby przesłuchać wszystkie typy na moich kolumnach i samemu wybrać, ale to jest prawie zupełnie nierealne. Może ktoś z Was podrzuci jakiś pomysł? Z góry bardzo dziękuję!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/14 15:27 #442998

Nie wiem jak grają iQ9 ale słuchałem KEF'ów z serii C na wzmacniaczu NAD ,na mój gust grało to bardzo dobrze
W przypadku wyboru wzmacniacza pytanie zasadnicze to ile możesz przeznaczyć na zakup
Natomiast jeżeli chodzi o Marantza miałem okazję słuchać systemu - Marantz SA 8005+PM 7005 + Elac FS 407 i grało to nie najlepiej dźwięk był stanowczo za jasny trudno powiedzieć co było przyczyną ,najbardziej obstawiam kolumny ,więc być może Marantz u Ciebie by się sprawdził, ale mówiąc szczerze szukałbym innego wzmacniacza

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/14 17:57 #443001

Dzięki za sugestię. Nie bardzo się w NAD-ach rozeznaję (oprócz tanich starych 302 i 312), pewnie musiałbym celować w coś typu C356 lub C372 (ze względu na moc); szczerze, NAD był na drugim planie ze względu na brak wejścia phono i hmmm... wygląd nie-z-mojej-bajki (wiem, że to słabe argumenty, na pewno gdybym wiedził, że jakiś NAD zagra lepiej niż cokolwiek innego w tej cenie, wygląd nie miałby znaczenia).
Generalnie, jeśli chodzi o budżet, to jest niewielki (na początku miał to być przede wszystkim system do słuchania winyli na odrestaurowanym gramofonie, a chyba rozrośnie się do czegoś troszkę większego), myślałem o ok. tysiącu, ale gdyby do moich KEFów miał spasować szczególnie jakiś wyjątkowy klocek, to sądzę, że 1500 też jestem w stenie wysupłać.
Jeszcze raz: dziękuję!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/14 21:02 #443003

Rzeczywiście NAD C372 rozwiązałby problem ponieważ to dobry wzmacniacz ,w ogóle NAD piękny nie jest ale gra .Poszukaj Cambridge Audio z serii Azur np CA 640 /650 to bardzo udane wzmacniacze o dużej muzykalności ,miękkim basie i łagodnych wysokich tonach ,ogólnie to taka "nie nachalna prezentacja" .Z innych mogę Ci polecić Rotela słuchałem kilku wzmacniaczy tej firmy przeważnie z kolumnami B&W ale nigdy się nie rozczarowałem jeżeli chodzi o dźwięk .Ogólnie Rotel gra gęstym nasyconym dźwiękiem ,kolejną zaletą jest świetna dynamika zarówno w skali makro jak i mikro .Myślę że zmieścisz się w budżecie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/15 11:44 #443005

allegro.pl/rotel-ra-980bx-0318-i7211310009.html#thumb/1 - trochę drogo ale za to jest wejście phono i sprzedawca sprawdzony.
allegro.pl/rotel-rc-03-i-rotel-rb-03-i7288295405.html#thumb/1 - fajna dzielonka ale przydało by się mieć kogoś na miejscu bo wartość 4.8 za zgodność opisu ze stanem faktycznym trochę niepokoi.

I jeszcze pod rozwagę.
allegro.pl/creek-evolution-i7223596598.html#thumb/2
allegro.pl/creek-evolution-krakow-i7289191144.html
allegro.pl/audiolab-8000a-i7265988867.html#thumb/1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/16 19:33 #443010

dziękuję za obie porady!
chyba powoli przestawiają mi się w głowie klocki... dotąd jedynie czytałem o tych "poważniejszych" producentach, nie myślałem, że się zdobędę na krok w kierunku "sprzętu z jednym pokrętłem i jednym przyciskiem", i że jestem skazany na popularnych japończyków. Choć szczerze, z wszystkich propozycji wciąż najbardziej do mnie trafia CA (choć myślałem raczej nad 740C) i Rotel (i tu już znów powrót do prawie-japońców, choć trochę w innym stylu).
Do CA mam malutki dystans z powodu braku wejścia phono (niby jest jako opcja, ale nie widziałem jeszcze takiej sztuki), natomiast Rotel RA-980BX to już trochę dziadek, no i akurat ten na allegro wygląd jakby już przeszedł przez kilkoro rąk, w dodatku nie można powiedzieć, że ma okazyjną cenę). "Dzielonka" RB/RC-03 wygląda o wiele młodziej, ale rzeczywiście, kto wie, czego można się spodziewać po dostawie z Wysp? Pozostając przy Rotelu, natknąłem się na integrę RA-1070 (z tym, że niestety o wiele droższą), może ktoś z Was doradzi/odradzi, czy warto się na nią szarpnąć? (bo to podobno jeden z następców RA-980BX, ale jak to zwykle bywa, ludziska piszą, że "to już nie ten Rotel", w co jakoś ciężko uwierzyć, prawda?).
No i na sam koniec jeszcze jedna kwestia apropos Rotela. Czy (ewentualnie co takiego) modele dzielone o podobnie brzmiących symbolach mają coś wspólnego z ich odpowiednikami w integrach? (np. RA-980BX z RB-980BX oraz RC-980BX). Tzn. czy (oprócz podziału) to jest dokładnie to samo, czy też integra zawsze jest biedniejsza?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/16 20:14 #443011

Ogólnie kombinacja przedwzmacniacz+ końcówka mocy jest bardziej rozwojowa niż integra .Po kupnie drugiej takiej samej końcówki i zmostkowaniu moc niemal się podwaja ,kolejna korzyść to taka ,że masz 100% separacje kanałów dodatkowo jest możliwość połączenia z kolumnami za pomocą bardzo krótkich przewodów .Sama końcówka mocy umożliwia też maksymalne skrócenie ścieżki sygnału .Ogólnie to jest dobre przy dużych trudnych w wysterowaniu kolumnach ,miałem okazję okazję słuchać coś takiego gdzie kolumny B&W 800 napędzały dwie końcówki mocy Audionet MAX ,dźwięk wręcz powalał ale cenowo też powalało (ok 60.000 euro)
Ale wracając do tematu - nie sądzę aby Twoje kolumny były tak trudne aby ich integra nie ogarnęła .Myślę że powinieneś się rozglądnąć za wzmacniaczem .Spróbuj poszukać nowszych wzmacniaczy Rotel z serii RA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/17 09:25 #443016

"Dzielonki" są (z tzw. reguły) mocniejsze niż odpowiednik zintegrowany, głównie dlatego , że w osobnej obudowie jest więcej miejsca na większe trafo, radiatory, ale też z tego powodu, żeby czymś klienta zachęcić do wyłożenia wyraźnie większej kwoty. MOc w charakterze wabika sprawdza się tu idealnie. Parametrycznie i brzmieniowo nie ma tu wielkich różnic aczkolwiek zawsze trzeba rozpatrzyć dany przypadek bo wiele firm dzielonki traktuje priorytetowo i robi z nich model flagowy, który jest ewidentnie lepiej dopracowany niż integra. Co firma to nieco inny przypadek. Moim zdaniem warto z jeszcze jednego powodu - LANS B) . Dzielonki byle kto nie ma, to wyższy poziom wtajemniczenia, a jeszcze jak masz osobne końcówki dla kanałów to już chyba nawet laski można na to wyrywać ;)
Co do "tera panie to już nie to co kiedyś" to takie typowe gadanie i dotyczy każdej dekady i wielu dziedzin. Teraz mówią, że to nie to co na początku lat 2000, a 10 lat temu, że to nie to co w latach '90, z kolei, w 90' że to nie to co w 80 i tak dojdziemy, że najlepiej to było za Piasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/17 15:21 #443017

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

John 1.5 V napisał: "Dzielonki" są (z tzw. reguły) mocniejsze niż odpowiednik zintegrowany, głównie dlatego , że w osobnej obudowie jest więcej miejsca na większe trafo, radiatory,

Aby mieć więcej miejsca na trafo, radiatory robi się "dzielonkę" - zasilacz z osobnym trafem na każdy kanał, z miejscem na dowolnie wielką pojemnościowo baterię elektrolitów i oddzieloną od tego zasilacza (kolejna zaleta - tor sygnałowy daleko od traf i 230V) resztę w postaci (niewiele przecież miejsca zajmującego) modułu pre i końcówki mocy.
Rozdzielanie na pre i końcówkę to tylko zachęta do voodoo kablowego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/17 16:58 #443018

Witamy,

Mieliśmy okazję słuchać iQ9 z NAD-em. Bardzo udana konfiguracja z C356BEE który nie wymaga jeszcze jakiś sporych nakładów finansowych. A i gwarancja przydatna rzecz.
Co do pomieszczenia, rekomendujemy "przeprowadzkę" głośników do owych 3m2.

Pozdrawiamy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/17 22:06 #443025

Top HiFi napisał: Witamy,

Mieliśmy okazję słuchać iQ9 z NAD-em. Bardzo udana konfiguracja z C356BEE który nie wymaga jeszcze jakiś sporych nakładów finansowych. A i gwarancja przydatna rzecz.
Co do pomieszczenia, rekomendujemy "przeprowadzkę" głośników do owych 3m2.

Pozdrawiamy


Z którego miasta nadaje TopHiFi?
Pozdrawiam e.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/18 11:56 #443036

Prawdopodobnie z Warszawy . Firma czy sklep powinny mieć konto firmowe jak sama nazwa wskazuje tutaj jak widać są inne zwyczaje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/18 14:35 #443037

Ale po co ? Przecież nie ukrywają kim są - nick i avatar chyba wszystko mówią z kim mamy do czynienia. Lepsza taka obecność niż ukrytych agentów jak Wulkan, który namawiał i reklamował akcesoria od swojego ulubionego i jedynie słusznego dystrybutora.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/18 21:52 #443044

John 1.5 V napisał: Ale po co ? Przecież nie ukrywają kim są - nick i avatar chyba wszystko mówią z kim mamy do czynienia.


Otóż to. Pozdrawiam John!

(Radio Paradise słucham ostatnio wciąż - polecam)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Wzmacniacz do KEF iQ9 2018/04/20 11:12 #443051

Jeśli pozwolicie, to chciałbym ominąć offtop i wrócić raz jeszcze ze swoją kwestią. Na "teraz" mój wybór to Rotel (głownie dzięki Wam!). Tylko pozostaje jeszcze kwestia modelu. Myślę, że najsensowniejszym wyborem byłby dla mnie RA-1070, ale to już trochę zbyt drogo, a poza tym nie bardzo jest w czym teraz wybierać. Druga rzecz, ludzie piszą "W odróżnieniu od 980BX nie ma w sobie ciepełka i magii. Wali prosto w pysk", nie wiem, czy to syndrom "panie, kiedyś to były wzmacniacze, a teraz... ech", czy coś jednak w tym stwierdzeniu jest. Z kolei RA-985BX kosztuje niewiele mniej niż RA-1070, a RA-980BX to już trochę dziadek.
Bardziej kusi RB-03/RC-03, ale tu z kolei prawie wcale nie ma opinii w necie, a jeśli już są, to panuje przeświadczenie, że seria 0x to taka trochę chińska tandeta (no, może przesadziłem, ale na pewno piszą, że "to już nie ten Rotel", a może nawet, że "to już panie, nie-Rotel"), że bałagan na scenie, że brak już "dominującego rytmicznego basu"... Jak dla mnie, to osobiście obawiałbym się takiego basu, który może sprawdziłby się w rocku, ale już gdzie indziej to niespecjalnie.
I na koniec jeszcze obawa, czy RB-03/RC-03 da radę wykrzesać z niełatwych kolumn tyle co RA-980BX? Szczególnie interesuje mnie, czy przy niskim natężeniu dźwięku (bo tak niestety najczęściej będzie grane...) bardziej pogubi się stary i mocny RA czy dzielony nowszy i słabszy RB/RC?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator